Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka

„MIĘDZYKULTUROWA SZKOŁA WŁACZAJĄCA w GJZ” - projekt w ramach RPO

Fundacja INCEPTUM wraz z Partnerem – Gminą Jedlina-Zdrój rozpoczyna realizację projektu „Międzykulturowa szkoła włączająca w GJZ” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dolny Śląsk.

Celem projektu jest podniesienie kluczowych oraz uniwersalnych kompetencji na rynku pracy przez 122 uczniów oraz cyfrowych i dodatkowych do pracy z uczniami i rodzicami przez 17 nauczycieli. Działania będą realizowane do 31.12.2020. Opis działań w regulaminie uczestnictwa (załącznik) Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest podpisanie dokumentów rekrutacyjnych – dostępne są na stronie www (załącznik nr 1,2,3,4) oraz w sekretariacie szkoły.

Sporzadziła: M. Wędzik

 

Artykuły

Stacja OZE

21 kwietnia 2021
W sobotę 14 września w ogródku szkolnym Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Jedlinie- Zdroju przy znaczącym udziale uczniów szkoły powstała instalacja fotowoltaiczna składająca się z ogniwa oraz ławki z portami USB zasilanymi z tego ogniwa. Zajęcia były realizowane w  ramach projektu „Międzykulturowa szkoła włączająca w GJZ”.
Na zajęciach uczniowie mieli możliwość poznania korzyści płynących z zastosowania odnawialnych źródeł energii, zasady działania ogniwa fotowoltaicznego, zorganizowali sobie pracę i mogli sprawdzić jej efekty. 
Końcowym sprawdzianem dla instalacji była próba ładowania telefonów komórkowych, zakończona powodzeniem.
Zapraszamy do pobrania prezentacji
Sporządził: Jan Sobieski
Zdjęcia: Jan Sobieski
Przejdź do - PODSUMOWANIE PROJEKTU

PODSUMOWANIE PROJEKTU

20 kwietnia 2021

MIĘDZYKULTUROWA SZKOŁA WŁACZAJĄCA w GJZ” - projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dolny Śląsk.

 

W okresie od 15 kwietnia 2019 roku do 31 marca 2021 roku w Zespole Szkolno Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Jedlinie – Zdroju Fundacja INCEPTUM wraz z Partnerem – Gminą Jedlina-Zdrój w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dolny Śląsk realizowała projekt „Międzykulturowa szkoła włączająca w GJZ”.

Celem projektu było podniesienie kompetencji kluczowych oraz uniwersalnych na rynku pracy przez 122 uczniów, a także umiejętności cyfrowych do pracy z uczniami i rodzicami przez 17 nauczycieli. Zajęcia prowadziło 11 nauczycieli. W ramach projektu realizowali oni następujące zadania z uczniami w 3 płąszczyznach. :

  1. Podnoszenie kompetencji w laboratoriach STEMdzięki zajęciom tzw. wyrównawczym, podnoszącym kompetencjez przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, informatyki, języka angielskiego i niemieckiego realizowane w 5 grupach.

  2. Rozwijanie kompetencji w ATELIER STEM realizowane byłypodczas zajęć dla uczniów uzdolnionych w 5 grupach.

  3. Zajęcia w Pracowni Wielokulturowej to zajęcia wspomagające ucznia z indywidualnymi potrzebami realizowane w 5 grupach.

Uczestnicy projektu nie tylko brali udział w zajęciach na terenie szkoły , ale także mieli możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań podczas wyjazdów m. in. do: Teatru Lalek w Wałbrzychu, ExploraParku w Wałbrzychu, Hydropolis we Wrocławiu, Zagórza, Pałacyku „Jedlinka”, Elektrowni Wodnej w Lubachowie.

Wszystkie podejmowane przez realizatorów projektu działania ukierunkowane były na zapewnieniu dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej uczestnikom w celu przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu.

Ponadto 17 nauczycieli ZSP wzięło udział w szkoleniach i warsztatach podnoszących kompetencje TIK oraz umiejętności proksemiczne, które ukierunkowane były na właściwą komunikację z uczniami posiadającymi deficyty oraz z ich opiekunami. Rodzice wzięli również udział w warsztatach podnoszących umiejętności wychowawcze i dających im możliwość prawidłowego reagowania w stosunku do własnych dzieci w przypadku pojawiających lub utrzymujących się trudności.

Dzięki projektowi szkoła została doposażona w różne rodzaje pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny taki jak : tablice interaktywne, laptopy, tablety , które nadal będą wykorzystywane w procesie dydaktycznym . W ramach działań rozwijających talenty dużo czasu poświęcono na obszar odnawialnych źródeł energii. Uczniowie zbudowali stację OZE w której zamontowano panel fotowoltaiczny wraz z ławeczką z wejściami usb z której można podziwiać piękny krajobraz Jedliny-Zdrój. Uczestnicy montowali również elektrownię wodną, którą można wykorzystywać pokazowo na lekcjach dot. odnawialnych źródeł energii.

Na zakończenie wyróżniono 30 najbardziej aktywnych uczestników projektu „Międzykulturowa szkoła włączająca w GJZ” wręczając im podziękowania i cenne nagrody w postaci smartwatche.

 

Sporządziła i foto: M.Wędzik


 

ECHO SZKOLNE

13 kwietnia 2021

Zapraszamy do lektury szkolnej gazetki redagowanej przez naszych uczniów pod patronatem Barbary Jakackiej. W pliku do pobrania odnajdziecie: ciekawostki z życia szkoły, łamigłówki, podsumowanie WOŚP, wyniki ankiety o zdalnym nauczaniu i wiele, wiele innych ciekawych tematów

Przejdź do - ROBOTYKA

ROBOTYKA

20 marca 2021

W ostatnim okresie, gdy szkoły uczęszczali tylko uczniowie klas I-III Firma KidsTech poprowadziła warsztaty dla członków Akademii Hazariban i uczestników zad.3 pn. ROBOTYKA LEGO WeDo 2.0  Prowadzący do zajęć  wykorzystali edukacyjne zestawy Lego WeDo 2.0 zaprojektowane z myślą o rozwijaniu zainteresowań i umiejętności dzieci w dziedzinach nauk ścisłych, inżynierii i programowania. Łącząc klocki LEGO® z programowalnymi klockami, silnikami i czujnikami, pokazali uczniom możliwość STEAM-owego (STEAM - Science, Technology, Engineering, Arts and Math) poznania zasad funkcjonowania otaczającego ich świata. Ponadto zaprezentowali technologie, które już na stałe zadomowiły się na współczesnym rynku czy to pracy, samochodowym czy też budowlanym. Uczestnicy warsztatów prześledzili mechanizmy robotyczne, które w coraz większym stopniu stają się częścią naszego życia, tj. autonomiczne samochody, roboty humanoidalne, inteligentne domy, Internet rzeczy, zautomatyzowane fabryki i zwykłe rzeczy z automatycznymi inteligentnymi funkcjami.

Sporządził: Przemysław Chomiak
Przejdź do - WARSZTATY KIDS TECH

WARSZTATY KIDS TECH

20 marca 2021

Uczestnicy zadania Lab ZR1wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych na terenie szkoły przez Firmę KidsTech z obszaru MATEMATYKA I LOGIKA. Poprowadziła je metodą zabaw, gier i łamigłówek z  użyciem klocków LEGO®,  robotów edukacyjnych Blue-Bot, Photon, Dash i Dot. Ich głównym celem było rozbudzić naturalną ciekawość dzieci, pomóc zrozumieć czym jest kolejność, regularność, symbole… w otaczającym nas świecie. Na zajęciach uczniowie i uczennice robili wizualizację zagadnień matematyczno - przyrodniczych, budowali modele różnych pojęć, eksperymentowali, doświadczali. Szukali odniesień, aby łatwiej zapamiętać i zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie. W trakcie warsztatów doskonalili  logiczne, krytyczne i abstrakcyjne myślenie, ćwiczyli dokładność        i precyzję ruchów, a nade wszystko umiejętność współpracy w grupie. Na zakończenie każdych zajęć  analizowali i wyciągali wnioski dotyczące prawdopodobieństwa zaistnienia niektórych zdarzeń w środowisku naturalnym. 

Sporządziła: Joanna Mucha

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-05-06
Data publikacji:2019-05-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Użytkownik
Liczba odwiedzin:3233